0 of 0 sõnale ""

.fwmb__inner–left{justify-content: center!important;}

SWECO EST OÜ TEOSTAS OMANIKUJÄRELEVALVET PRIIMETSA ASFALTBETOONITEHASE JÄÄKREOSTUSE OHUTUSTAMISEKS

Vana tehase ohtlikud jäljed kaovad ajalukku

Asfaltbetoonitehas töötas Priimetsas aastatel 1956–1992. Umbes 15 sentimeetrit mullapinnast allpool oli asfaltbetoonisegu. Paraneb ka piirkonna elanike elukvaliteet. Valga servas asunud tehase alal on reostunud pinnas ja põhjavesi ning on oht reostuse jõudmiseks Pedeli jõkke.

Asfaltbetoonitehas töötas Priimetsas aastatel 1956–1992. Tehas on küll ammu kadunud, kuid reostus jäänud. Selle likvideerimiseks tuleb pinnas asendada puhtaga. Seejärel külvatakse sinna heinaseeme.

Lisaks likvideeritakse sealsed rajatised, näiteks põlevkiviõli hoidla, kaks õlipüüdurit ja autoremondikanal. Koristatakse betoonijäägid ja muu prügi.

Tarmo Needo, kes teostab objektil omanikujärelvalvet, rääkis, et tehase töötamise ajal läks pinnasesse palju põlevkiviõli ja naftasaaduseid. Seda oli kohapeal tunda ka lõhnast. AS Merko Ehitus Eesti projektidirektor Tarmo Sinisaar tõdes seepeale, et mis toona loodusesse sai, see sinna ka jäi.

Leppida sellega aga ei saa. Seda enam, et seal, kus varem kontor asus, on nüüd eramaja. «Elutingimused muutuvad lähedal elavatel inimestel kindlasti paremaks,» sõnas Needo. Ta kirjeldas tööprotsessi nii: «Umbes 15 sentimeetrit mullapinnast allpool oli asfaltbetoonisegu, see sai välja kaevatud ning sinna pannakse puhas muld asemele. Reostunud osa läheb Tartu jäätmejaama, kus seda järeltöödeltakse.» Seda on umbes 9000 kanti ehk 600 veokitäit.

Sellised puhastusööd on Needo ütluste kohaselt vajalikud ka seetõttu, et vihmavesi kannab reostuse põhjavette. «Põhjavesi on üsna mõõdukalt reostatud. Päästis see, et reostuse all on savikiht.»

Needole tegi rõõmu, et pärast kraavi puhastamist kolisid kohe sinna konnad. «Loodus võttis omaks.» Tehase töötamise ajal läks pinnasesse päris palju põlevkiviõli ja naftasaaduseid. Selliseid töid on tema sõnul Eestis tehtud juba mõnda aega. «Kaardistati kõigepealt need alad, siis uuriti, kui reostunud need on ja nüüd hakatakse puhastama. On suur asi, kui selline suur reostus Valga linna külje pealt kõrvaldatud saab.»

Tööd on objektil tehtud aprillist saadik ning Sinisaare sõnul võiks need lõpule jõuda kuu aja pärast. 600 veokitäit reostust. «Et siin olev vesi ka puhtaks saada, on meil õlipüüdja. Kogu vesi, mis siit püüame, läheb sealt läbi ja siis loodusesse,» kirjeldas Sinisaar.

Tööd teostab keskkonnaministeeriumi tellimusel AS Merko Ehitus Eesti koos KMG Inseneriehituse AS-ga. Nende maksumus on käibemaksuta ligi 3,5 miljonit eurot. Projekt peab lõpetatud saama 1. novembriks.

Ettevõtmist rahastatakse keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) kaudu. 85% rahast tuleb Euroopa Liidust ja 15% KIKi siseriiklikust keskkonnaprogrammist ning riigieelarvest.

Artikkel: https://lounapostimees.postimees.ee/4543680/vana-tehase-ohtlikud-jaljed-kaovad-ajalukku