0 of 0 sõnale ""

ALGAB SWECO PROJEKT AS PROJEKTEERITUD KAITSEPOLITSEI PEAHOONE EHITUS.

8. märtsil allkirjastati ehitusleping, mille sõlmisid Nordecon AS ja Kaitsepolitseiamet. Lepingu raames ehitatakse uus büroohoone kompleks koos maa-aluse parklaga ning garaaž, samuti renoveeritakse Toompuiestee 3 ja Endla tn 2 hooned. Hoone ehitusprojekti on koostanud Sweco Projekt AS.

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu sõnul täitub aastatepikkune unistus. „Krooniliseks kujunenud ruumipuuduse tingimustes oleme tõepoolest juba aastaid töötanud,“ märkis ta. Sinisalu avaldas lootust, et kaasaegses ja renoveeritud kompleksis saab olema rohkem ruumi veel paremateks mõteteks, kuidas põhiseaduslikku korda ja riigi julgeolekut kõige tõhusamalt tagada.

Sweco Projekt AS koos partneritega on Kaitsepolitsei peahoone projekteerimisega tegelenud juba mitu aastat ning nüüdseks on põhiprojekt valminud nii juurdeehitusele kui ka olemasoleva hoonestuse rekonstrueerimiseks. Juurdeehitus oma olemuselt on ainulaadne hoone kogu Eesti Vabariigis ning projekteerimine oli inspireeriv väljakutse Sweco Projekt AS arhitektidele ja inseneridele.

Arhitektuurse kontseptsiooni autor, Sweco Projekt AS peaarhitekt Ahti Kooskora, tutvustab hoonestust järgmiselt:

Luise tänaval on efektne vaatekoridor Tõnismäe suunal, millele annab aktsendi Kaarli kirik oma kahe torni ja „roosaknaga“. Juurdeehituse kavandamisel anti uuele mahule tagasiaste ja sellega avatakse vaade Kaarli kirikule. Seda omakorda rõhutatakse Toompuiestee ja Luise tänava nurga lahenduse pööramisega Tõnismäe poole, et avada vaadet veelgi.

Hoone uus esindussissepääs kavandatud Luise tänava ja Toompuiestee nurgale, esindusfassaad näoga Kaarli kiriku suunas. Sissepääs hoonesse on kavandatud otse tänava tasapinnalt, et rõhutada ümbritseva keskkonna jätkuvust ning võimaldada mugavat sissepääsu hoonesse. Hoone juurdeehitus on kavandatud võimalikult madalana, et vähendada visuaalselt kõrgust ümbritsevas keskkonnas. Hoonestusmahtude nihutamisega Luise tn äärest kaugemale laiendatakse kõnniteed Luise tänaval.

Hoonete fassaadid on kaetud naturaalses heledas toonis roostevaba terasvõrguga. Kasutatakse kootud terasvõrku (teraskangast), mis paigaldatakse hoonele struktuurse ja mahulisena. Kasutades struktuurset ja kihilist paigaldust varieerub viimistluse läbipaistvus ja ažuursus. Esindusfassaadi klaasiosa kumab õhtusel ajal valgustatuna läbi terasvõrgu. Sama viimistlusega kaetakse ka olemasolev juurdeehitus.

Ehituslepingu maksumus on ligikaudu 42,3 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks ehk tööde kogumaksumus küündib 50,4 miljoni euroni. Hoone valmib 2023 aasta lõpuks.